1) FULL GRAIN useň  - nejvyšší kvalita

Jednoznačně nejkvalitnější usně na světě.  Full grain se jí říká proto, že vrchní vrstva kůže je taková jakou jí mělo zvíře - její vzhled a struktura je tedy naprosto jedinečná, je extrémně pevná a nepraská díky pevným a mnohem hustějším vláknům. Tento typ usně používají hlavně tvůrci, kteří pracují ručně a tvoří výrobky na míru, případně ve velice malé produkci. Je tomu tak z jednoduchého důvodu. Tento typ usně je nejdrahší. Když uděláte za rok 100 peněženek, je Vám ´´jedno´´, že je kůže drahší o 200%. Je to hlavně proto, že 90% ceny tvoří samotná práce.  Ale když jich uděláte 1 000 000 ročně a většinu ceny tvoří při sériové výrobě hlavně materiál..... asi je jasné kam tím směřuji. 

Takže v retailových obchodech v žádném případě nenaleznete produkty z FULL GRAIN usně.


2) TOP GRAIN useň - dobrá kvalita

mnoho ´´crafterů´´ sklouzává k tomu, že tato kůže je již méně kvalitní. Je to pravda, ale je to složitější než by se na první pohled mohlo zdát. TOP GRAIN useň je zbroušená FULL GRAIN. Je zbavena všech struktur a ´´nedostatků´´ které ale dělají useň tou skvělou kůží.  Tzn, že na povrchu již není vidět kresba, ani struktura. To může být výhoda pro někoho, kdo vyžaduje dokonalý povrch - ten je hladký ( pokud samozřejmě nemáte schválně vzorkovanou useň)  ale bohužel již  materiál nemá 2 základní atributy.

a) Svrchní vrstva je mnohem tenčí - je tedy násobně náchylnější na praskání a poškození. Je to dáno právě oním zbroušením povrchu do hladka - materiálu jednoduše ubude. 
b) Už to není na první pohled viditelná kůže a může působit tuctověji. 

Obecně nelze říci že TOP GRAIN není kvalitní. To v žádném případě. Je kvalitní, ale bude hodně záležet na konkrétní koželužně, která useň produkovala. Ani v tomto případě, ale není hojně používána v retailových obchodech. 


3) GENUINE kůže - zbytky - 99% produktů v obchodech.

GENUINE leather.  
Tohle pravděpodobně bude na Vašich ´´kožených´´ produktech.  Ano, je to kůže. To nejde rozporovat, ale to je tak vše.  Tato kůže je odpadní materiál při tvorbě předchozích dvou usní. Koželužny produkují usně v mnohých tloušť´tkách - například od 1-5 mm. Když máte useň, která má 5 milimetrů a zákazník chce jen 1 mm, musíte jí seříznout. Zbude Vám tak 1 mm usně pro zákazníka, ale také 4 mm seříznuté kůže. Samozřejmě je v ekonomickém zájmu koželužny, aby i tento materiál našel své uplatnění. Nicméně tohle do světa pod svým věhlasným jménem nemohou pustit.  No tak se prodají do Číny, kde z nich po milionech dělají ty ´´kožené výrobky´´, které se rozpadají již klidně za 1-6 měsíců.  Tato odpadní kůže je totiž již daleko od povrchu a je blíže svalovině zvířete - nemá tedy ani zdaleka tak silná a odolná vlákna jako svrchní část. Pevnost těchto vláken je násobně menší. Proto se snadno produkty párají, trhají již po pár měsících, přestože opravdu voní po ´´pravé kůži´´

Když jdete v Polsku po tržišti, vidíte na 1 první pohled krásný kožený opasek za 350 korun. Prodejce vezme zapalovač, aby Vás přesvědčil, že je to pravá kůže opravdu je.  Ano je - je to přesně tato odpadní kůže, která sice voní jako kůže, vypadá jako kůže, dokonce se tak chvíli chová,  ale kvalitou je to opravdu zoufalé. 


4) LEPENÁ kůže - SCAM 

u nás se snad naštěstí tento typ ani neprodává. Naprosto v klidu ji označím jako SCAM ( podvod) Je to to nejhorší, co jde zakoupit. Jsou to semleté kousky zbytků kůže a slepené pod tlakem dohromady. Něco jako dřevotříska, jenže v tomto případě to není kompromis mezi cenou a výkonem. Dřevotříska se neohýbá a proto i takto slepené zbytek dřeva drží a splní svůj účel. Ale slepené zbytky kůže se Vám rozpadnou ještě někdy ten den, pokud s ním budete vytrvale manipulovat.