Ruční výroba VS ´´Ruční výroba´´
Vyrobeno v Česku ! Poctivá ruční výroba ! Nadpisy reklam, které ve Vás mají vyvolat zdání, že doba kvalitní ruční práce se k nám do republiky vrátila s tímto krásným voňavým řemeslem. A vlastně ano. Je moc super, že i v této nejvíce konzumní době lidské historie si už i náš národ vrací ke kořenům poctivého řemesla, kdy poznal, že skvělá cesta jak ve finále mnoho financí ušetřit je návrat ke kvalitě, který vydrží skoro celý život namísto bezejmenného šuntu z Číny. Teď mě neberte zle, nechci se nějak extra vymezovat vůči Číně, všichni víme, že bez výrobků z ní by nový telefon stál 100 000 a většina z nás by si jej dovolit nemohla. Tak to prostě je...
Ale spousta věcí je prostě extrémně nekvalitních, neosobních a bohužel v případě kůže i zdraví nebezpečných. O tom ale jindy.
Dneska bych se rád věnoval tomu, co je vlastně ona ruční výroba, která se na nás valí ze ´´všech stran´´ Hned na počátku chci důrazně upozornit, že jednak článek pouze vyjadřuje můj osobní názor, ale hlavně se v ŽÁDNÉM případě nejedná o článek, který by se vymezoval vůči asi nejznámějšímu brašnářství u nás v republice, protože částečně sice do mého pohledu spadají. Považuji ale za důležité říci, že díky nim, jejich přístupu k reklamě, propagaci, můžeme vděčit nějaké edukaci našich občanů a dovolím si tvrdit, že díky nim má dneska živobytí i spousta maličkých brašnářství.
Jak se dneska prezentuje ruční práce z Česka
1) Jeden člověk vysekne na šabloně díly na peněženku
2) Druhý člověk tyto výseky potře lepidlem
3) Třetí je sešije na šicím stroji
4) Další možná nabarví hrany a opracuje je
5) Zkontroluje kvalitu a zabalí.
práce všeho všudy na 1 hodinu? ( maximálně 1,5) Mám li to to zhodnotit tak rozdíl takovéto ruční práce VS produkce v Číně je ´´pouze´´ v tomto 1) Dostanete na 100% lepší materiál než v Číně - o tom jsem se už zmínil ve svém článku co je prává kůže 2) Je vyrobený v Česku - takže víte kým a kde.
V podstatě se jedná už o menší manufaktury, které v zásadě ( dle mě) produkují sice kvalitu ( minimálně nesrovnatelně lepší kvality než produkce z Číny) ale jinak se vlastně té produkci v Číně moc neliší.
Co je opravdová (aspoň podle mě) ruční práce
1) Vlastní design produktu - i když kolo už je dávno vymyšleno, tak opravdová ruční práce je o tom, že už části produktu lze individualizovat a připravit na míru. S vyseknutím vlastně problém nemám, v každém obchodě je třeba najít kompromis mezi nejvyšší kvalitou a časem. Problémem ale je, že jakákoli úprava potom není možná, či je extrémně drahá ( ve srovnáním s cenou za standardizovaný produkt)
2) Vyříznutí či výsek
3) Pečlivé opracování každé části produktu - každou část produktu je třeba opracovat. Od zbroušení, úkosu hran, zatavení či ručním nabarvením. Tento krok se na finálním produktu podepíše opravdu hodně.
4 Nalepené dílů k sobě -zde se postup neliší - připravené díly je třeba slepit k sobě podpůrným lepidlem a připravit k šití.
5)Příprava na šití - přilepené části kůže je třeba připravit na opravdové ruční šití. To se dělá tak, že si nejdříve naznačíte linku kde povede šití. Do té poté vyrazíte díry, které v dalším kropku prošijete.
6) Samotné ruční šití - hezky postaru :) Nit, 2 jehly a jedeme. Možná si říkáte proč proboha šít rukama a tak dlouho, když strojem to je za 2 minuty.....Těch důvodů je dost a všechny mají svou váhu
a) Kvalita stehu - žádný stroj na světě neudělá sedlářský steh.
Rozdíl v kvalitě mezi ručním šitím a strojovým je obrovský. Jednak strojní nitě jsou většinou tenčí a nejsou voskované - takže přirozeně méně vydrží. Když jedna část stehu praskne, nebo se prošoupe, tak se začne produkt párat celý. To jsme asi zažili úplně všichni na mnoha produktech.
Obrázek Vám ukáže jaký je rozdíl faktický
Když to shrneme, tak strojově šitý steh je kvalitní pouze do doby než dojde k přetržení nitě. Oproti tomu u ručního sedlového stehu, když dojde k přetržení, steh se vůbec nevypáře. Je tomu tak díky jiné technologii. Ruční šití je prováděno 2 jehlami a 1 kusem předem před-měřené a odstřižené délky nitě (tady není horní či spodní odvíjení nitě jako u stroje). Hlavní rozdíl je ve způsobu provázání. Ruční steh má díky své vzájemné provázanosti nití nespornou výhodu. Když dojde k přetržení nitě, nedochází k rozvolňování nití a ani steh se nevypáře. Nit bude sice narušena, ale bude stále pevně zafixována v usni díky pevnému provázání.
b) Ruční šití má své kouzlo a ´´jméno´´
chápu, že pro někoho to není argument, ale když vytáhnete produkt, který je na první pohled krásný a ještě řeknete, že je ručně šitý tak vlastně úplně každý zvedne obočí a znalecky pokývá hlavou. Je to totiž v dnešní době něco jedinečného. V době masové produkce shitu v Číně z atrap něčeho, co by měla být kůže je to věc nevídaná.
c) Ruční steh je krásnější - jednoznačně. Tady není o čem. Položte vedle sebe strojově šitý produkt a ručně a uvidíte sami. Dalším důvodem je to, že stroje prostě kůži trochu poničí. Je jedno jestli máte stroj za 5 nebo 100 000. Podavač, který kůži posunuje jednoduše zanechává stopy v kůži. Opravdu to chcete na svém produktu?
d) Doživotní záruka - díky ruční práci mohu poskytnout na produkt doživotní záruku
Cena ? U mě stejná jako jinde za strojově šitý produkt.
U nás v Česku je jen málo firem, které by pracovaly komplet ručně. Ono to vlastně ani nejsou firmy. Jsou to jednotlivci v malých dílnách, kde se tvoří dokonalost. Určitě znáte pořekadlo - zlaté české ručičky. Přestože mě v řemeslu přivedl zahraniční ´´crafter´´ protože má svůj YouTube kanál, tak mohu hrdě říci, že v České republice máme opravdové mistry řemesla ne v měřítku Česka, ale celého světa.
Cena u takových mistrů je vysoká a mnoha lidem nedostupná. Dovolím si jmenovat pan Šímu z Prahy. Nicméně jeho ručně šitá peněženka stojí + -15 000 korun.
Já se Vám nabízím opravdu ručně šitý produkt na míru, kde si můžete zvolit barvy a typy kůží, šití, tvar kapsiček na cenu, kterou zaplatíte v brašnářství za strojově vyseknutou a strojově šitou peněženku. Už se mi stalo mnohokrát, že lidí se mě ptají, proč je to tedy tak levné oproti jiným ručně šitým výrobkům, nebo naopak skoro srovnatelné se strojově šitými.
Odpověď je velice jednoduchá. Vše dělám sám ve své malé dílně - nemusím platit nikoho dalšího, nemusím platit nájem, což se do konečné ceny samozřejmě promítá. A za druhé je to práce, kterou miluji. Takže když pracuji, vlastně se bavím :)